HTML

Most mi lesz elvtársak? – Idegesek az MSZP-s aktivisták

2013.08.27. 23:20 Csepelfigyelő

“Egymást fogják szétmarcangolni”

Csepel.info

Osztozni jó?

Totális és idegőrlő a bizonytalanság egyes országgyűlési választási körzetekben. Ebben a pillanatban az is jobb lenne, ha az lenne végleges, hogy külön indulnak a balliberális pártok.  De Bajnai és Mesterházy múlt heti szakítása után ismét felerősödtek azok az erők amelyek – joggal – összefogást követelnek. Így egyre kevésbé tudni, hogy mely választási körzeteket, milyen áron és feltételekkel engedne át a Mesterházy-féle MSZP Bajnai vagy Gyurcsány híveinek a közös győzelem érdekében. Pedig ennek több ezer párttagra nézve vannak egzisztenciális következményei – mondta el a Csepel.info szocialista forrása.

Csepelt a szocialisták eddig cserekörzetnek tartották, akként kezelték. Még a helyi párttagok is “placebóembernek” hívják az MSZP helyi választási körzetfelelősét, vagyis az országgyűlési jelöltjét, Dobák Istvánt. Dobák egyrészt “nem egy mai gyerek”, nem illik az MSZP-s fiatalításba és még Csepelen is alig ismerik. Ezzel a jelölttel és egy balliberális külön indulással még a jobb- és baloldali elemzések szerint biztos balos befutót adó Csepel-Soroksárt is megtarthatja a rezsibiztosként elhíresült Németh Szilárd polgármester, a Fidesz 2014-es jelöltje – állítja lapunk informátora. (A Csepel.info úgy tudja, hogy egy, a Népszabadságban ma megjelent körzetbeosztás már néven is nevezi Csepelt, mint cserekörzetet.)

Informátorunk szerint a jelenlegi bizonytalanság, tanácstalanság és félelem lassan felőrli az idegeket: akár helyes is lehetne, hogy Mesterházy előválasztást javasolt, de túl későn, és ezzel most megint csak az idő megy. Míg ugyanis a pártvezetők jól elvitatkoznak egymással az összefogásról, addig a vita tárgya helyi szinteken súlyos egzisztenciális érdekeket veszélyeztet. Szerinte ennek az az oka, hogy az országgyűlési jelöltek személye és háttere nagyban befolyásolja azt is, hogy kik milyen helyen indulnak majd az önkormányzati választásokon, kikből lehet polgármester, alpolgármester vagy éppen “udvari beszállító”. Kiemelte: amennyiben megszületik a régóta húzódó megállapodás, de nem sikerül mindent leszabályozni, súlyos balliberális belháború vagy éppen káosz alakulhat ki.  Például félő, hogy az MSZP-s aktivisták inkább az MSZP-s jelöltekhez vonulnak majd át segíteni, a Bajnai-hívők meg az Együtt-PM indulóit segítik, persze nem ott, ahol laknak, ahol dolgozniuk kellene. Ez a helyismeret hiánya miatt katasztrófához vezethet. Klánok háborújához válhat hasonlóvá az “együttműködés”, ahol a balliberális szövetségen belül egymásnak feszülő erők a jobboldali médiába járnak egymásnak kárt okozni. Ennek árulkodó jelei forrásunk szerint már most láthatók a Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap cikkeiben.

Óriási dilemmák, de fölényes MSZP-s aktivista-túlsúly

- Ha így megy tovább, a balliberális pártok egymást fogják szétmarcangolni. Kezdjük ott, hogy az Együtt-PM és a DK ugyanúgy rendelkezik az egykori MSZP-szimpatizánsok adatbázisával, mint maga az MSZP. Gyurcsányék ugyebár aligha üres kézzel távoztak a pártból, és naiv ember hiheti csak el azt is, hogy Szigetvári Viktor, az Együtt-PM  jelenlegi társelnöke, az MSZP korábbi kampányfőnöke zsebében nem volt ott szintén az a bizonyos adatbázis, amikor befejezte szocialista pártmegbízatását. Az elmúlt években mindegyik ex-MSZP-s pártalakulat adatbázis-építésbe is belekezdett, mindegyik pultozott, gyűjtötte ilyen-olyan okra hivatkozva a szimpatizánsok nevét, címét, elérhetőségét. Sokszor ezt egymás mellett tették, itt, Csepelen is. Mindez azt jelenti, hogy minimum 95-%-os átfedés van a balliberális pártok adatbázisaiban. Ugyanazzal a tudással rendelkeznek – állítja lapunk forrása.

- Amennyiben nem születik megállapodás az MSZP, az Együtt-PM és a DK között, egymás szavazóit próbálják majd elszipkázni. Háború lesz a szavazókért, de nem a balliberális pártok és a Fidesz között, hanem a balliberális pártokon belül. Ha az együttműködés sikerül, de nem lesz teljes, például a gyurcsányisták két szék közé esnek, még mindig fennáll a táboron belüli háború lehetősége, amit a Fidesz röhögve fog kihasználni. Amennyiben pedig sikerül a három pártnak megállapodnia, megint jön a kérdés, hogyan osztják meg a hatalmat egy győzelem esetén? Ki milyen minisztert, államtitkárt, udvari beszállítót ad, milyen alapon, kiből lesz helyi szinten a polgármester, alpolgármester vagy tanácsos? Talán az MSZP-s javaslat szerint előválasztáson döntik el még előtte? És hogyan lesz az előválasztás egy olyan országban, ahol a választási kampány a végsőkig egymásnak feszülést és aztán örök haragot jelenti? Ismert a mondás, hogy aki csak a kalapácsot ismeri, az mindent szögnek néz. A választási kampány nálunk minden pártnál rendkívül durva és alattomos. Ha a baloldali pártok egymás ellen kampányolnak, nehéz elképzelni, hogy rögtön utána majd egymást fogják támogatni, ahogy amúgy Amerikában ez megszokott – mutatott rá informátorunk.

- Azt sem szabad elfelejteni, hogy minden szétválás meg csetepaté, a Bajnaihoz kötődő radikális kezdeményezés ellenére az MSZP-nek van a legerősebb aktivista-bázisa. Az MSZP-nek legalább ötször annyi pártaktívája van, mint az Együtt-PM-nek és a DK-nak összesen. Nem a duplája, nem a háromszorosa, legalább ötször annyi. El kell ismerni,  hogy a bajnaisták az elmúlt évek legprofibb médiakampányát indították be. Minden bajnaista fiatal legalább három különböző szervezetben, aktivista csoportban tűnt fel, amitől soknak látszanak. De ez attól még a felfújt béka esete, aki nagy akar lenni az ökör előtt. Szét is pukkant, amikor az MSZP az Együtt-PM országos jelöltjeire volt kíváncsi, hiszen Bajnaiék még annyi embert sem tudtak felmutatni, amennyi országos szinten az induláshoz kell. Mindent összetéve van teljesítmény, amit az MSZP-n kívüli pártok mutattak fel, de mindaz semmi ahhoz képest, ami az MSZP csuklóból is tud – mutatott rá forrásunk.

Csepelen botrány lesz?

- Csepel és Soroksár hagyományosan baloldali kerületek. 2006-ban Csepelen még többen szavaztak az MSZP-re, mint a XIII. kerületben, és Soroksáron is toronymagas volt a párt támogatása. 2010-ben ugyan nagy volt a bukta, de még messze nem akkora, mint más körzetekben. A Fidesz úgy húzta meg az új választási körzeteket, hogy Csepel-Soroksár nekik bukópálya lett – de tudjuk, hogy ezt máshol kárpótolták. Ehhez képest most azt látjuk, hogy az MSZP-nek itt egy placebójelöltje van, akit eleve csereembernek szántak. Dobák István az elmúlt pár évben nem, vagy alig szerepelt a balliberális médiában; az ATV-ben, a Népszabadságban, Népszavában vagy a 168 Órában. Eközben Németh Szilárd, a Fideszes jelölt országos ismertségű “rezsibiztos” lett, és rendszeresen szerepel ezekben a lapokban. Legutóbb a 168 Óra hozott le vele egy nagyinterjút, az ATV-be meg szinte már haza jár. Hogyan lehet az, kinek a hibája, hogy az MSZP-s média a Fidesz csepeli jelöltjének csinál folyamatosan ingyenreklámot, az MSZP-s jelölt meg a küszöbig sem jut el? – háborgott forrásunk.

Hudák János itt még LMP-s jelöltként, de már MSZP-s támogatással (azt nem megköszönve): a jelenlegi információk szerint most egyből MSZP-s jelölt lesz

- Tudomásom szerint az Együtt-PM Hudák Jánost jelölte meg helyi kampányszervezőként, azaz a pártkommunikáció szerint helyi képviselő-jelöltként. Na most a Hudák 2010-ben még úgy szidta az MSZP-t, mint a bokrot. Németh Szilárddal egymást váltva kiáltották ki az MSZP-t és a csepeli pártszervezetet korrupt bűnfészeknek. Miután Avarkeszi Dezső MSZP-s jelölt az első forduló után ennek ellenére a pártközpont utasítására mégis Hudák javára lépett vissza, a helyi pártszervezet fellázadt a döntés ellen, és megalázták Avarkeszit azért, amiért visszalépett. Ha hozzátesszük mindehhez azt is, hogy a Hudák nem köszönte meg az áldozatot, és tovább szidta az MSZP-t, akkor nem árulok el nagy titkot azzal, hogy az ő jelöltté való kinevezése újabb lázadást, botrányt okozna – emelte ki forrásunk, aki szerint jelenleg nem ehet konszenzusos csepeli jelölt-jelöltet látni.

- Kétségtelen, el kell ismerni, hogy ma a csepeli MSZP-n belül sincs olyan tökös politikus-palánta, aki alkalmas lenne a jelöltségre. Szenteczky János pártelnök ugyan szóba jöhetne, de vagy tucatnyi büntetőfeljelentést tettek ellene, melyek közül több esetben már vádirat is született. Aki ismeri a magyar jogrendet, ahol a vádiratok több mint 90%-ában születik elmarasztaló ítélet, az nem gondolhatja komolyan, hogy Szenteczkyt akár országgyűlési akár polgármester-jelöltként elővehetik. Én magam sem szavaznék rá, miatta léptem le a helyi szervezetből. Mindent összefoglalva akármit is hoz a jövő, botrány az lesz bőven – szögezte le a jelenlegi helyzet alapján informátorunk.

Csepel.info

Csepelt valóban átadnák Bajnaiéknak – a Népszabadság cikke:

Bajnai elfogadja az MSZP körzetcsomagját

Egy óra alatt létre lehet hozni az ellenzéki szövetséget, ahhoz csak még egy óra tárgyalás és jóindulat kell – mondta Bajnai Gordon.

Minden további alkudozás nélkül elfogadja “tárgyalási alapként” az Együtt-PM szövetség a 106 egyéni választókörzet felosztására tett MSZP-s javaslatot – jelentette be Bajnai Gordon, az E14 vezetője azt követően, hogy múlt pénteken megrekedtek az ellenzéki egyeztetések.

Ahogy arról már beszámoltunk, az ellenzéki egyeztetéseken nem sikerült megállapodni arról, ki legyen a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje. Ezért Bajnai a Mesterházy Attilával folytatott múlt pénteki egyeztetésen azzal próbálta “kimozdítani a holtpontról” a tárgyalásokat, hogy nyissák ki a versenyt, és egy előválasztási kampánnyal, majd a választók véleménye (nagymintás közvéleménykutatások) alapján döntsék el, melyikük legyen a közös jelölt. Az egyéni körzetekben pedig Bajnai kétharmad-egyharmados felosztást ajánlott az MSZP javára.

Erre válaszul a szocialista pártelnök közölte, hogy Bajnai kényszerhelyzet elé állította őt az újabb javaslataival, ezért az egyéni körzetekről szóló javaslatokat a múlt részének tekinti. Mesterházy felsorolta azt a 35 választókörzetet, amelyet tárgyalási alapnak tekintettek eddig (lásd táblázatunkat), azzal a megjegyzéssel, hogy ez már a múlté. Az előválasztásra pedig azt reagálta, hogy akkor mind a 106 egyéni körzetben versenyeztessék meg a jelöltjeiket, de ne közvélemény-kutatások eredménye döntsön, hanem a választók közvetlenül (titkos szavazással).

z utóbbi javaslatot Bajnai kivitelezhetetlennek nevezte, ráadául – mint hétfői sajtótájékoztatóján fogalmazott – egymással szembefordítaná a támogatóikat. Bajnaiék tehát továbbra is csak a kormányfőjelöltséget döntenék el előválasztással, az egyéni jelöltekről előre megállapodnának. A megállapodáshoz szerinte csupán egyórányi tárgyalás és jóindulat szükséges.

Ugyanakkor nem zárkózott el más ötletektől, feltéve, hogy olcsón, gyorsan és a manipulálhatóság kizárásával megoldható az előválasztás (márpedig a 106 előválasztás szerinte nem ilyen). Az Együtt2014 vezetője azt is mondta, nem látja értelmét, hogy Mesterházy Attila bármilyen indulat miatt a múltnak tekintse az egyéni körzetek felosztásáról folytatott egyeztetéseket, főleg, hogy már karnyújtásnyira vannak a megállapodástól. Ezért tett elmondása szerint gesztust a szocialistáknak, “fontosabb a megállapodás, mint a huzakodás, ezért készek megállapodni a Mesterházy-féle listáról. Bajnai Gordon ezért továbbra sem temeti a megállapodást; “az együttműködésnek létre kell jönnie”.

Arra a kérdésre, hogy van-e tervük arra az esetre, ha Mesterházyék nemet mondanak, az Együtt2014–PM szövetség vezetője igennel felelt, de az a közös cél, hogy a választók érdekeit szolgálják, ami pedig az ellenzéki szövetség, “de legalábbis együttműködés” létrehozása.

A szocialista Botka László köztes javaslatáról, miszerint mind a 106 választókörzetben tartsanak előválasztást, de csak a miniszterelnök-jelöltekről, Bajnai Gordon azt mondta, minden józan, higgadt, előremutató véleményt támogat, Botka javaslata is ilyen, ráadásul összhangban van az Együtt2014–PM javaslatával.

Az E14-PM szövetségnek felajánlott egyéni választókörzetek:

Bács-Kiskun: 2.evk. (Baja)
Baranya: Mohács, Szigetvár
Békés: Gyula
Borsod-Abaúj-Zemplén: Miskolc egyik körzete.
Budapest: 1.evk. (V.ker.), 3.evk. (XII.ker.), 4.evk. (II.-III. ker.), 5.evk. (VI-VII. ker.), 13.evk. (XVI.ker.), 17.evk. (XXI.ker.), 18.evk. (XXII.ker.)
Csongrád: 2.evk. (Szeged), 3.evk. (Szentes)
Fejér: 5.evk. (Sárbogárd)
Győr-Moson-Sopron: 2.evk. (Győr), 5. evk. (Mosonmagyaróvár)
Hajdú-Bihar: 1.-2.evk (Debrecen)
Heves: Eger
Jász-Nagykun-Szolnok: 3.evk. (Karcag)
Komárom-Esztergom: 2.evk. (Esztergom)
Nógrád: 2.evk. (Balassagyarmat)
Pest: 1.evk. (Érd), 3.evk. (Szentendre), 7.evk. (Vecsés), 11.evk. (Dabas), 12.evk. (Cegléd)
Somogy: 2.evk. (Barcs), 3.evk. (Marcal)
Szabolcs-Szatmár-Bereg: 4.evk. (Vásárosnamény), 6.evk. (Nyírbátor)
Tolna: 2.evk. (Dombóvár)
Vas: 2.evk. (Sárvár), 3.evk. (Körmend)
Veszprém: 2.evk. (Balatonfüred), 4.evk. (Pápa)
Zala: 2.evk. (Keszthely), 3.evk. (Nagykanizsa).

Forrás: Népszabadság

Szólj hozzá!

Címkék: MSZP Csepel Választások

A bejegyzés trackback címe:

https://csepelfigyelo.blog.hu/api/trackback/id/tr95481248

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása